با دانلود اپ اندروید سیاست گستر و نصب آن بر روی تلفن همراه جدیدترین اخبار ایران و جهان را در گوشی خود همیشه همراه داشته باشید.جهت دانلود اپ سیاست گستر کلیک کنید

پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر سرویس استان گیلان : صبح روز پنج شنبه آیین افتتاح خانه احزاب استان گیلان برگزار شد .


به گزارش سیاست گستر ، در این مراسم دکتر زارع استاندار گیلان، دکتر محمود قاسم نژاد معاون سیاسی امنیتی استانداری گیلان ، فرماندار رشت ، جمع کثیری از دبیران احزاب و اصحاب رسانه حضور داشتند .

 

دکتر ارسلان زارع، استاندار گیلان در حاشیه افتتاح دفتر خانه احزاب گیلان در رشت با تأکید بر حفظ  وحدت و همدلی در جامعه اظهار داشت: موفقیت ایران اسلامی در راستای وحدت و وفاق ملی است.

وی در ادامه با اشاره به نگاه دولت‌ها به احیا یا حذف احزاب در کشور افزود: از زمان شکل‌گیری انقلاب اسلامی تاکنون نگاه دولت‌ها به احزاب و گروه‌های سیاسی متفاوت بوده و بر این اساس است که احزاب پس از دولت اصلاحات چراغش در دولت نهم و دهم خاموش شد و مجدداً در دولت یازدهم و‌ دوازدهم به‌عنوان یک مؤلفه مؤثر در توسعه به آن نگاه شده است.

دکتر زلرع با اشاره به فعالیت ۱۱۶ حزب دارای پروانه گفت: ۹ جبهه حزبی جدید در گیلان تشکیل و به تائید وزارت کشور نیز رسیده که فعالیت خود را نیز در استان شروع کردند.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه ساماندهی اقتصاد در دولت یازدهم رشد صعودی و مستمری داشت اما با پیروزی ترامپ، آمریکا از پیمان قانونی برجام خارج و بدیهی بود که شوک اقتصادی و سیاسی در کشور ایجاد شود، افزود: با توجه به سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب و دولت، می‌توانیم باقدرت به حدی پیش برویم که شاخص اقتصادی مثبت شده و به سقف یک‌میلیون نفر شغل تا پایان سال برسیم.

استاندار گیلان پس از تأکید بر تقویت وفاق در بین احزاب و اشاره‌ای به رد صلاحیت عده‌ای از داوطلبین یازدهمین دوره انتخابات مجلس که مورد تأکید رئیس‌جمهور نیز بوده، تصریح کرد: از شورای نگهبان انتظار می‌رود با تجدیدنظر و باز کردن فضا برای ورود دیگر از افراد به چرخه انتخابات که مورد تأکید دولت و احزاب نیز هستند، موجب افزایش مشارکت مردم در انتخابات شوند.

نماینده عالی دولت در گیلان با ابراز امیدواری از بهبود فضای سیاسی در گیلان گفت: به نظر می‌رسد برخی از حوزه‌های انتخابی گیلان به سبب رد صلاحیت عده‌ای از داوطلبان، فضای رقابتی خود را ازدست‌داده باشند که لازم است تجدیدنظرها در این خصوص انجام شود.

در بخش دیگری از این مراسم یدالله طاهر نژاد عضو هیئت رئیسه خانه احزاب کشور طی سخنانی خانه احزاب را یادگار دولت هشتم دانست و اظهار داشت: فلسفه تشکیل خانه احزاب در واقع ایجاد تعامل، همگرایی و خنثی‌سازی درگیری‌‌ها و تنازعات داخلی، جنگ رسانه‌ای و تنش‌های میدانی افراد با دیدگاه‌های مختلف در جامعه بود که عرصه را برای کار و تلاش دولتمردان سخت می‌کرد.

طاهرنژاد با تاکید به نقش احزاب در اداره‌ کردن کشور بیان داشت: یکی از ثمرات ایجاد خانه احزاب در کشور این است که نگاه‌ها و دیدگاه‌های مختلف موجود در جامعه در این مکان حل و فصل می‌شود و تنش‌های میدانی از بین می‌رود البته احزاب برای آرامش جامعه و حمایت از دولت تشکیل نشدند بلکه برای دولت‌ساز شدن و اداره کشور تشکیل می‌شوند.

 

وی افزود : ما ممکن است دارای نگاه‌ها و دیدگاه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی باشیم اما همه برای اداره کشور اظهار نظر می‌کنیم و معتقدم که جریانات سیاسی با هر نگرشی خواستار تحول در جامعه هستند و هر کدام به اندازه توانایی خود در جامعه نقش‌آفرین هستند و هدفشان این است که در سایه صمیمیت و همدلی کشور را اداره کنند.

طاهرنژاد موفقیت در اجرای قانون‌ اساسی و برگزاری انتخابات باشکوه را در گرو پایداری، پویایی و فعالیت احزاب در کشور دانست و افزود: احزاب بسترهای لازم برای داشتن یک جامعه متعالی و زمینه رشد افراد شایسته و توانمند را در جامعه فراهم می‌کنند تا این افراد شایسته بتوانند قابلیت‌های خود را ارائه دهند و مسئولیت‌های سخت را بپذیرند.

وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون 60 میلیون نفر در کشور کمک معیشتی دریافت می‌کنند گفت: اینکه از 80 میلیون نفر جمعیت کشور، 60 میلیون نفر کمک معیشتی دریافت می‌کنند یک فاجعه است چون ما از لحاظ منابع غنی جزو 10 کشور برتر دنیا هستیم و نباید تا این حد شاهد مشکلات معیشتی  و 4 میلیون فارغ‌التحصیل بیکار داشته باشیم.

عضو هیئت رئیسه خانه احزاب ایران، فلسفه انتخابات را در اداره کردن کشور توسط مردم دانست و افزود: یکی از وظایف احزاب این است که اشکالات را برطرف کنند و با چشمان تیزبین درصدد احقاق حقوق مردم باشند و امیدوارم که خانه احزاب گیلان نیز از تفاهم و تعامل موجود در راستای تشکیل احزاب قدرتمند و دولت‌ساز و کاهش مشکلات جامعه بهره گیرد.

طاهرنژاد خاطرنشان کرد: دولت یازدهم در برقراری ارتباطات سازنده و اقتصاد رشد خوبی داشت اما در دولت دوازدهم کار سخت شد.

 

دکتر محمود قاسم نژاد نیز در این مراسم سخنانی بیان داشت که ماحصل آن را در پی می خوانید :

 

دکتر محمود قاسم نژاد، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری گیلان با اشاره به نقش مؤثر احزاب در توسعه همه‌جانبه کشور اظهار کرد: حفظ نظام سیاسی و زمینه تحرک و پویایی بیشتر مردم، آگاهی سیاسی جامعه، اشتغال و رفع محدودیت‌ها برای قرار گرفتن در کنار یکدیگر وجه مشترک در بین احزاب است و باید با حفظ این رویه گره‌های کلی کشور به‌نظام باز شود.

وی با بیان اینکه حفظ کلیت نظام وجه مشترک وارد این میان احزاب است که می‌تواند بسیاری از مشکلات در جامعه حل کند، افزود: احزاب باید جلوی برخی از رفتارهای استبدادگونه را در کشور بگیرند و مشکلات نظیر کاهش مشارکت مردمی را با وحدت و همکاری‌هایی که در بینشان وجود دارد، افزایش دهند.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری گیلان همگرایی و حفظ وحدت را، امروزه حمایت همه‌جانبه از دولت دانست و گفت: دولت کنونی برخاسته از رأی حدود ۲۴ میلیون نفر ایرانی است و هیچ‌کس نباید به نفع خواسته جناحی، دولت را سیبل کند بلکه در شرایط کنونی باید در چارچوب نظام اسلامی که همان قانون اساسی و ولایت‌فقیه است از فعالیت احزاب حمایت کرده و به پویایی جامعه کمک کرد.

 

یکی از اعضای اصولگرایان نیز در این مراسم، خانه احزاب را متعلق به تمام جناح‌ها دانست و اظهار داشت: همدلی، وحدت ملی و همگرایی بین احزاب، آینده بهتری را برای مردم رقم می‌زند از سوی دیگر انشقاق و تفرقه هرگز ما را به هدفمان نزدیک نمی‌کند.

داراب مجد، احزاب را حلقه واسط بین حاکمیت و مردم دانست و گفت: اگر به شفاف‌سازی در جامعه و حاکمیت توجه نشود نمی‌توانیم به نقطه روشن و بالادست برسیم از این رو احزاب نقش تعیین‌کننده‌ای در کادرسازی، شفاف‌سازی و روشنگری در جامعه دارد و معتقدم که همدلی ما را به هم نزدیک و اهداف‌مان را روشن‌تر و دست دشمنان را کوتاه می‌کند.

محمدابراهیم نصر، عضو حزب اعتدال و توسعه نیز در این مراسم با بیان اینکه فعالیت‌های احزاب در دولت یازدهم و دوازدهم بیشتر شد اظهار داشت: امروز شاهد بودیم که عده‌ای از مردم از کاندید شدن در انتخابات محروم شدند و این موضوع باعث ایجاد یک نارضایتی در سطح جامعه شده است.

سیدریحانه میرحبیبی با بیان اینکه حزب نقش نگهبان سیاست را بازی می‌کند و اجازه ایجاد بی‌ثباتی به سیاست‌گذاران در جامعه نمی‌دهد تصریح کرد: معرفی نخبگان یا تربیت‌شدگان توسط احزاب موجب می‌شود که پست‌ها و مسئولیت‌ها به افراد شایسته برسد.

 

دکتر سهیلا مدارایی رییس خانه احزاب گیلان : ، اگر می خواهیم به درد مردم برسیم و مشکلات مردم را حل کنیم ، پس باید نظارتی وجود داشته باشد

 

دکتر سهیلا مدارایی رییس خانه ی احزاب استان گیلان با اشاره به این نکته که در سال 81  اولین خانه ی احزاب در گیلان شکل گرفت اظهار داشت : در دولت یازدهم که مجددا  به فعالیت حزبی بها داده شد ، خانه ی احزاب دوباره شکل گرفت که بنده به عنوان نایب رییس در این مجموعه فعالیت داشتم .

وی افزود : با شروع دولت دوازدهم مهندس نصر از حزب اعتدال و توسعه ریاست خانه احزاب را به عهده گرفتند ، پس از آن با تشکیل مجمع عمومی به قید قرعه به ترتیب فراکسیون مستقلین ، اصلاح طلبان و اصولگرایان برای ریاست انتخاب شدند که اکنون دوران اصلاح طلبان است که  پس از انتخابات بنده به عنوان رییس انتخاب شده و از خرداد 98 تا پایان سال 99 به عنوان یک خواهر خدمتگزار در خدمت دوستان هستم .

 

دبیرکل حزب مشارکت های مردمی استان گیلان پس از تشکر از مدیرانی که در تهیه ی ساختمان خانه احزاب کمک کردند، گفت : این مکان برای همه ی احزاب استان گیلان است (از هر سه فراکسیون) و ما برنامه ریزی کردیم که در طول هفته احزاب هر سه فراکسیون بتوانند جهت انجام کارهای حزبی خود از این مکان استفاده کنند .

 

وی ادامه داد : این مکان دارای خوابگاه  می باشد و زین پس احزابی که از شهرهای دیگر می آیند و شب نمی توانند برگردند می توانند در این خوابگاه شب را سپری کنند . بخشی از ساختمان نیز به کلاس های آموزشی اختصاص یافته و احزاب محترمی که تمایل دارند می توانند اعضای خود را جهت شرکت در این کلاس ها به خانه احزاب معرفی نمایند .

 

آن چیزی که ما از حاکمیت می خواهیم این است که وقتی این امکان برای ما ایحاد شد که ما از سه فراکسیون بدون هیچ دغدغه و ناراحتی  در کنار یکدیگر باشیم و احزاب را شکل دهیم تا نماینده و زبان مردم بوده و با مردم در ارتباط باشند و اگر این امکان ایجاد شد در کشور که سلایق مختلف در کنار یکدیگر باشند که بتوانند با مردم با همان سلیقه های مختلف در رابطه با مشترکات ملی و استانی  ارتباط برقرار کنند .

 

خوشبختانه ما در شورای مرکزی احزاب هر سه فراکسیون دوستانه در کنار هم هستیم و پیرامون مسایل حزبی و نیازهای استان و کشور با هم گفتگو داریم و چنین انتظاری را از دولتمردان داریم که وقتی اجازه می دهند احزاب مختلف در کنار هم باشند پس اجازه دهند که این احزاب بتوانند در جاهای مهم کشور مانند مجلس زبان مردم باشند .

 

ما اصلاح طلبان گله مندیم ، وقتی تمامی اصلاح طلبان را رد صلاحیت می کنید ، بعد چطور از ما انتظار دارید مردم را پای صندوق های رای بیاوریم ؟ اگر قرار باشد در انتخابات فقط یک سلیقه و تفکر بدون رقیب حضور داشته باشد ، شک نکنید که به مشکل بر می خوریم . باید در انتخابات و حتی در مجلس رقابت سالم داشته باشیم تا تفکرات مختلف همدیگر را نقد کنند که این خود باعث رشد و تحول می شود و می توانند بر همه ی امور نظارت داشته باشند .

 

طبق فرمایشات معمار انقلاب اسلامی که رای ، رای مردم است و حرف آخر را مردم می زنند ، پس اکنون نیز باید اینچنین باشد .

اگر حرف اول را مردم می زنند ، پس ما که نمایندگان مردم هستیم باید این امکان را داشته باشیم که در قوه ی مقننه اثر گذار باشیم . و یا اگر بهترین ، سالم ترین و متخصص ترین فرزندان کشور را می خواهید با برنامه های مختلف کنار بگذارید ، به آن ها می گویید که شما مسلمان نیستید .

چطور می شود که در اول انقلاب افراد انقلاب بودیم ، به رفراندوم جمهوری اسلامی رای دادیم ، انقلابی بودیم . بعد اکنون کلا مسلمان نیستیم ؟ 

مخصوصا افراد حزبی که همه ی احزاب شناسنامه دار اساس نامه تیپ را امضاء کردند ، در آن اساس نامه آمده که همه ی افراد حزب باید امضاء کنند که ما تابعیت اصل مطلقه ولایت فقیه را داریم و همه ی ما این را امضاء کردیم . بعد چطور فردی را که امضاء کرده قانون اساسی و اصل ولایت فقیه را قبول دارد را کنار می گذارید .

 

اگر ما می خواهیم در کنار هم کار کنیم ، اگر می خواهیم به درد مردم برسیم و مشکلات مردم را حل کنیم ، پس باید نظارتی وجود داشته باشد . اگر می خواهید نظارت نباشد کشور با مشکل مواجه خواهد شد . من به نمایندگی از احزاب اصلاح طلب وظیفه داشتم این مسئله را در روز افتتاح خانه احزاب گیلان عنوان نمایم .

 

گزارش تصویری

 

snm_snm_N-1.jpgsnm_snm_N-12.jpgsnm_snm_N-21.jpgsnm_snm_N-24.jpgsnm_snm_N-26.jpgsnm_snm_N-32.jpgsnm_snm_N-37.jpgsnm_snm_N-5.jpg

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0 / 500 محدودیت حروف
متن شما باید بین 10 تا 500 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد