رشد سلول‌های قلب با فناوری واکسن‌های جدید

12 ارديبهشت 1401
نویسنده:  

محققان کالج کینگ لندن به فناوری واکسن‌های mRNA کووید-۱۹ روی آورده‌اند تا اولین درمان سکته قلبی معکوس‌کننده آسیب را ایجاد کنند.

سیاست گستر ، علم و فناوری ؛ آنان از mRNA برای رساندن دستورالعمل‌های ژنتیکی پروتئین‌های خاص به قلب آسیب‌دیده خوک استفاده کردند و جرقه‌ای برای رشد سلول‌های ماهیچه‌های قلبی جدید ایجاد کردند.
 
سرپرست گروه تحقیق گفت: ما دقیقا از همان فناوری واکسن‌های فایزر و مدرنا برای تزریق میکرو RNA به قلب استفاده می‌کنیم، به سلول‌های قلب بازمانده می‌رسیم و تکثیر آنها را افزایش می‌دهیم. سلول‌های جدید جایگزین سلول‌های مرده می‌شوند و بیمار به جای ایجاد زخم، بافت عضلانی جدیدی دارد.محققان در حال روی آوردن به همان فناوری پشت واکسن‌های فایزر و مدرنا هستند تا اولین داروی از بین برنده حمله قلبی را ایجاد کنند.  

با توجه به اینکه بیماری‌های قلبی علت اصلی مرگ‌ومیر در سراسر جهان است سازمان بهداشت جهانی تخمین می‌زند که ۱۷.۹ میلیون نفر در سال ۲۰۱۹ بر اثر بیماری‌های قلبی عروقی جان خود را از دست داده‌اند که تقریبا یک سوم کل مرگ‌ومیرها را شامل می‌شود. از این تعداد، ۸۵ درصد در نهایت بر اثر حملات قلبی و سکته جان باختند.

حمله قلبی زمانی اتفاق می‌افتد که جریان خون به قسمت‌هایی از قلب مسدود می‌شود که اغلب به دلیل تجمع چربی یا کلسترول است. سلول‌های ماهیچه‌های قلب، نیروگاه‌های کوچک شگفت‌انگیز که در تمام طول زندگی‌تان به تپش مشغول هستند، تاب کمبود اکسیژن را ندارند و ممکن است آسیب ببینند یا کشته شوند. همه ما با تعداد مشخصی از سلول‌های عضلانی در قلب خود به دنیا می‌آییم و دقیقا همان سلول‌هایی هستند که با آنها خواهیم مرد. در واقع قلب هیچ ظرفیتی برای ترمیم خود پس از حمله قلبی ندارد.

برای توسعه درمان حمله قلبی، محققان به mRNA روی آوردند که دستورالعمل‌های ایجاد پروتئین را به سلول‌ها می‌دهد. در حالی که واکسن‌های فایزر و مدرنا به سلول‌ها دستور می‌دهند که پروتئین اسپایک سارس-کوو-۲ را بسازند و سیستم ایمنی بدن را در برابر ویروس تقویت کنند، همان فناوری می‌تواند با حمل کد پروتئین‌هایی که رشد ویروس‌های جدید را تحریک می‌کنند، درمان احتمالی حمله قلبی را ارائه کند.

در آزمایشی روی خوک‌ها (تقریبا نزدیک با قلب انسان)، mRNA سلول‌های قلبی جدید را تحریک کرد تا پس از حمله قلبی رشد کنند، بافت‌های آسیب‌دیده را بازسازی کرده و به جای زخم، عضله جدید و کاربردی ایجاد کند.
به کارگیری mRNA به این روش «ردیابی ژنتیکی» نامیده شده که به دلیل نحوه ردیابی پیشرفت mRNA از طریق پروتئین‌های جدیدی که ایجاد می‌کند نامگذاری شده است.

این تکنیک برای ایجاد واکسن‌هایی برای پاتوژن‌هایی مانند ایدز، ابولا، و مالاریا  همچنین سرطان‌ها و بیماری‌های خودایمنی و ژنتیکی در حال بررسی است.محققان از mRNA برای رساندن دستورالعمل‌های مربوط به پروتئین‌های خاص به قلب آسیب‌دیده خوک استفاده کردند که باعث رشد سلول‌های ماهیچه‌های قلب شد. در حالی که تاکنون درمان حمله قلبی تنها در قلب خوک با موفقیت آزمایش شده این گروه امیدوار است که آزمایش‌های بالینی انسانی را در چند سال آینده آغاز کند.(بهار)

نظر بدهید 82  بازدیدها
تحریریه سیاست گستر

تحریریه خبر پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر

پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر رسانه‌­ای مستقل، با هدف انتشار اخبار و تحلیل­­‌های مفید مرتبط با رخداد‌های مهم روز ایران و جهان است. پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر مجوز خود را از اداره کل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شماره ثبت : 79142  در تاریخ : 1395/12/16 اخذ نموده است .

هدف اصلی «سیاست گستر» تمرکز بر مسائل سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی جامعه است . البته بدون آن که از ابعاد دیگر غفلت کند یا اخبار حوزه­‌های دیگر (بین‌­الملل، هنری، ورزشی، حوادث و ...) را نادیده بگیرد. انعکاس و تحلیل درست اخبار بدور از سلایق شخصی و جهت گیری سیاسی خاص و در اولویت قرار دادن مباحث تخصصی و کارشناسی . دوری از انتشار شایعات و اخبار فیک ، همچنین خبرهای دارای منابع ناموثق . انعکاس دردهای جامعه و مشکلات مردم پلی محکم و بی طرف بین مردم و مسئولسین (مشکلات مردم را برای مسئولین منعکس نموده و متقابلا جواب مسئولین را به سمع و نظر مردم می رسانیم). تلاش برای ایجاد فضایی سالم و منطقی برای اظهارنظر دربارهٔ اخبار، تحلیل‌ها و موضوعات روز بالابردن سواد سیاسی جامعه

وبگاه: www.instagram.com/siasatgostarofficial/

نظر شما

لوگو سیاست گستر

پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر با مجوز رسمی از اداره کل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارای شماره ثبت : 79142  به تاریخ : 1395/12/16

آدرس اینترنتی : www.siasatgostar.ir

آدرس ایمیل : info@siasatgostar.ir

تماس با سردبیر : 09385386207

بیشترین نظرات

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن