کمبود تراشه؛ نابودی اهداف غول‌های فناوری

12 ارديبهشت 1401
نویسنده:  

کمبود مداوم تراشه‌ها و سایر مواد اولیه، برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فناوری و خودروسازی جهان را مجبور می‌کند تا اهداف خود را در سال جاری کاهش دهند.

گروه کوک، مدیر عامل اپل، روز پنجشنبه هشدار داد که این شرکت از چالش‌های زنجیره تامین مصون نیست و خاطرنشان کرد که تجارت آیپد در سه ماهه اخیر محدودیت‌های عرضه بسیار قابل توجهی داشته است.
 
مدیر ارشد مالی سازنده آیفون، لوکا ماستری گفت: چندین چالش وجود دارد که باید در سه ماهه جاری بر آن‌ها غلبه کرد، از جمله محدودیت‌های عرضه مربوط به کووید-۱۹ که می‌تواند بین ۴ تا ۸ میلیارد دلار به فروش آسیب برساند. سهام اپل در روز جمعه پس از گزارش درآمدش حدود ۳.۷ درصد سقوط کرد.نیمه هادی‌ها یک قطعه ضروری در فناوری هستند که به طیف رو به رشدی از محصولات اجازه می‌دهد تا کارهایی را انجام دهند که در غیر این صورت قابلیت انجام آن‌ها را نخواهند داشت. آن‌ها در همه چیز از توستر و کتری گرفته تا جت‌های جنگنده و کنسول‌های بازی کاربرد دارند.

پکا لوندمارک، مدیر عامل نوکیا نیز گفت که اگر مشکلات زنجیره تامین نبود، شرکت مخابرات فنلاند در سه ماهه گذشته سریع‌تر رشد می‌کرد.شرکت‌های خودروسازی که تمایل دارند از تراشه‌های کمتر پیشرفته استفاده کنند، همچنان تاثیرات بحرانی مداوم تراشه‌ها را احساس می‌کنند.

کمبود تراشه جهانی در سال ۲۰۲۱ صنعت خودروسازی را ویران کرد زیرا بسیاری از آن‌ها در تلاش برای یافتن قطعات سیلیکونی مورد نیاز برای تامین انرژی ویژگی‌هایی مانند کروز کنترل و سنسورهای پارک بودند.مدیر عامل دایملر، اولا کالنیوس گفت که کمبود عرضه مداوم، به ویژه در مورد نیمه هادی‌ها، یکی از سه چالش اصلی در محیط تجاری فعلی است.

کالنیوس افزود: قرنطینه‌های جدید کووید در چین، یکی از بزرگ‌ترین بازارهای دایملر می‌تواند زنجیره‌های تامین در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار دهد. لوندمارک با اشاره به زنجیره تامین تراشه نوکیا گفت: قرنطینه در چین بر تزلزل کوتاه‌مدت افزوده است.

جیم روآن، مدیرعامل ولوو کارز خاطر نشان کرد که ولوو در حال حاضر به اندازه کافی کمبود یک چیپست خاص دارد.
کالوم پیکرینگ و سالومون فیدلر، اقتصاددانان برنبرگ، در یک یادداشت تحقیقاتی ماه گذشته که به منطقه یورو نگاه کردند، گفتند: تولید خودروها هنوز از سفارشات بسیار عقب است. آن‌ها با بیان اینکه که فروش تراشه در حال بهبود است، افزودند افزایش قابل توجه قیمت به این معنی است که بازگشت مجدد در شرایط واقعی احتمالا کمتر از ارزش فروش پیشنهادی است. فرآیند جبران سفارشات عقب افتاده زمان می‌برد و شرکت‌ها باید برای مدتی اضافه کار کنند.(بهار)

نظر بدهید 75  بازدیدها
تحریریه سیاست گستر

تحریریه خبر پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر

پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر رسانه‌­ای مستقل، با هدف انتشار اخبار و تحلیل­­‌های مفید مرتبط با رخداد‌های مهم روز ایران و جهان است. پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر مجوز خود را از اداره کل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شماره ثبت : 79142  در تاریخ : 1395/12/16 اخذ نموده است .

هدف اصلی «سیاست گستر» تمرکز بر مسائل سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی جامعه است . البته بدون آن که از ابعاد دیگر غفلت کند یا اخبار حوزه­‌های دیگر (بین‌­الملل، هنری، ورزشی، حوادث و ...) را نادیده بگیرد. انعکاس و تحلیل درست اخبار بدور از سلایق شخصی و جهت گیری سیاسی خاص و در اولویت قرار دادن مباحث تخصصی و کارشناسی . دوری از انتشار شایعات و اخبار فیک ، همچنین خبرهای دارای منابع ناموثق . انعکاس دردهای جامعه و مشکلات مردم پلی محکم و بی طرف بین مردم و مسئولسین (مشکلات مردم را برای مسئولین منعکس نموده و متقابلا جواب مسئولین را به سمع و نظر مردم می رسانیم). تلاش برای ایجاد فضایی سالم و منطقی برای اظهارنظر دربارهٔ اخبار، تحلیل‌ها و موضوعات روز بالابردن سواد سیاسی جامعه

وبگاه: www.instagram.com/siasatgostarofficial/

نظر شما

لوگو سیاست گستر

پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر با مجوز رسمی از اداره کل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارای شماره ثبت : 79142  به تاریخ : 1395/12/16

آدرس اینترنتی : www.siasatgostar.ir

آدرس ایمیل : info@siasatgostar.ir

تماس با سردبیر : 09385386207

بیشترین نظرات

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن