دولت از درگیری مردم‌ومغازه‌داران درباره گرانی استقبال می‌کند

11 ارديبهشت 1401
نویسنده:  

توقف مذاکرات وین از حالت موقت به وضعیتی مبهم و نامعلوم تغییر کرده است و مواضع ایران و آمریکا هم حکایت از آن می کند که دو طرف انگیزه ای برای بازگشت پشت میز مذاکرات ندارند.

حشمت الله فلاحت پیشه  درباره چرایی رضایتمندی دوجانبه ایران و آمریکا برای تداوم توقف مذاکرات وین گفت: توقف مذاکرات به علت رضایت دو طرف نیست چون آنها به ادامه این وضعیت راضی نیستند اما وقتی فضای غیردیپلماتیک حاکم شود، در این شرایط امکان توافق به حداقل می رسد.

وی ادامه داد: در فضای غیردیپلماتیک، دو طرف به جای طرح موارد قابل حل، موارد اختلافی را پیش می کشند و سعی می کنند خطوط قرمزشان را مطرح و بر آنها تأکید کنند. در چنین فضایی دیپلمات ها تنها نظاره گر سخنرانی مقامات مافوق خود هستند. هم اکنون درباره مذاکرات وین همین اتفاق افتاده است.

این استاد دانشگاه یادآور شد: برجام به وضعیت توافق نهایی رسیده بود، دو کمیته اصلی یعنی تحریم ها و هسته ای مباحث شان را در حوزه تعهدات تحریم کنندگان ایران به ویژه آمریکا و تعهدات ایران جمع بندی و متن نهایی را نگارش کرده بودند اما وقتی کار به کمیته اجرا رفت با مانع روسیه مواجه شد و بعد از آن نیز ایران موضوعات اختلافی جدیدی را طرح کرد که بعد از آن دو طرف در جهت توجیه موضع اختلافی خودشان روی آوردند.

وی افزود: حدود 6 ماه تا انتخابات کنگره زمان باقی است و دولت بایدن می داند وقفه در مذاکرات وین می تواند یکی از دستاوردهایی را که دموکرات ها بر آن تأکید داشتند، از بین ببرد و از طرفی امکان دارد مواضع تندی هم در ایران شکل بگیرد که نمونه هایش را در حال حاضر تحت عنوان "نیت ساخت بمب هسته ای" شاهد هستیم. این مسائل می تواند فضای منفی سیاسی را برای آمریکا و متحدانش ایجاد کند که ناکارآمدی سیاست های بایدن امکان دارد فضای هسته ای ایران را افراطی کند.

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی بیان کرد: ایرانی ها ملموس ترین آسیب ها را از تداوم تحریم ها می بینند لذا طرف ایرانی هم از وضعیت به وجود آمده در مسیر مذاکرات نمی تواند راضی باشد. اظهارات اخیر وزیر خارجه آمریکا در سنا نشان داد که گزینه اصلی دولت بایدن همچنان رسیدن توافق با ایران است.وی افزود: در وضعیت برزخی اگر مذاکرات دوباره احیا شود طبیعتا زمینه رسیدن به توافق نهایی فراهم خواهد شد اما این اتفاق نیفتد، تغییر دولت در آمریکا امکان دارد مثل دوره ترامپ منجر به اعمال تحریم های حداکثری علیه ایران شود که به ضرر کشور ما خواهد بود.

این نماینده ادوار مجلس اظهار کرد: بی ثباتی هایی که در تصمیمات اقتصادی دولت داریم ناشی از آن است که همین دولت برخلاف ادعاهایی که داشت منتظر احیای برجام بود. امروز نوسان در قیمت ها بازار اقتصادی ایران بیشتر متأثر سرنوشت ارز 4200 تومان است که کاملا با موضوع تحریم ها ارتباط دارد.وی افزود: این روزها نوعی چالش بین مردم درباره قیمت ها دیده می شود و دولت نیز از این وضعیت استقبال می کند چون این چالش به جای آنکه متوجه دولت باشد، بین مردم است و مردم با مغازه داران خرده فروشی، تاکسی ها یا نانوایی ها بر سر گرانی ها درگیر هستند.فلاحت پیشه گفت: ایران بی تردید بازنده اصلی و آمریکا بازنده دوم تداوم شرایط برزخی برای مذاکرات احیای برجام است، حال آنکه قطعا روسیه را می توان برنده این وضعیت دانست. (به نقل از نامه نیوز)

  • Social network:
نظر بدهید 14  بازدیدها
تحریریه سیاست گستر

تحریریه خبر پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر

پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر رسانه‌­ای مستقل، با هدف انتشار اخبار و تحلیل­­‌های مفید مرتبط با رخداد‌های مهم روز ایران و جهان است. پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر مجوز خود را از اداره کل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شماره ثبت : 79142  در تاریخ : 1395/12/16 اخذ نموده است .

هدف اصلی «سیاست گستر» تمرکز بر مسائل سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی جامعه است . البته بدون آن که از ابعاد دیگر غفلت کند یا اخبار حوزه­‌های دیگر (بین‌­الملل، هنری، ورزشی، حوادث و ...) را نادیده بگیرد. انعکاس و تحلیل درست اخبار بدور از سلایق شخصی و جهت گیری سیاسی خاص و در اولویت قرار دادن مباحث تخصصی و کارشناسی . دوری از انتشار شایعات و اخبار فیک ، همچنین خبرهای دارای منابع ناموثق . انعکاس دردهای جامعه و مشکلات مردم پلی محکم و بی طرف بین مردم و مسئولسین (مشکلات مردم را برای مسئولین منعکس نموده و متقابلا جواب مسئولین را به سمع و نظر مردم می رسانیم). تلاش برای ایجاد فضایی سالم و منطقی برای اظهارنظر دربارهٔ اخبار، تحلیل‌ها و موضوعات روز بالابردن سواد سیاسی جامعه

وبگاه: www.instagram.com/siasatgostarofficial/

نظر شما

لوگو سیاست گستر

پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر با مجوز رسمی از اداره کل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارای شماره ثبت : 79142  به تاریخ : 1395/12/16

آدرس اینترنتی : www.siasatgostar.ir

آدرس ایمیل : info@siasatgostar.ir

تماس با سردبیر : 09385386207

بیشترین نظرات

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن