با دانلود اپ اندروید سیاست گستر و نصب آن بر روی تلفن همراه جدیدترین اخبار ایران و جهان را در گوشی خود همیشه همراه داشته باشید.جهت دانلود اپ سیاست گستر کلیک کنید

پویا قلی پور

پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر | سرمقاله:پویا قلی پور | روزی، میان تمام سختی هایی که مارتین لوتر کینگ بزرگ متحمل شده بود جمله ای گفت که تا امروز طنینش در گوش انسانهایی که دل در گرو آزادی دارند طنین انداز است:


ما سخن دشمنان را
بیاد نخواهیم آورد
اما "سکوت دوستان" را
فراموش نمیکنیم.


این روزها شهر رشت که شهره است به داشتن جامعه ای با فرهنگ وآگاه ، شاهد برپایی همایش هایی با عناوین فتنه است و در این میان یکی از این همایش ها با سخنران " کیهان" نشینش ، تبلیغات محیطی گسترده تر و پرحاشیه تری نسبت به سخنرانی وزیر اطلاعات " آن مرد که دیگر رفته است " و سردار با بصیرت "همان روزها" دارد.تا اینجا زیاد مهم نیست چرا که گوش ما به شنیدن فریادهای دلواپس گونه آنها عادت کرده و میدانیم امروز که طشت رسوایی فرقه "زنبیل قرمزی" هایشان از بام افتاده و کوس رسوایی معجزه هزاره سومشان گوش فلک را کر کرده ، بیشتر از گذشته نیازمند هیاهو و کوبیدن بر طبل تفرقه هستند و میخواهند بیشتر نمایانگر مثل "من نبودم دستم بود " باشند تا شاید با هیاهوهای بسیار برای هیچ ، اندکی از بی بصیرتی های آن روزهای خود را بپوشانند. تقریبا به این عادت کرده ایم که از این جماعت بیش از منطق و گفتگو،هیاهو و جار و جنجال ببینیم.


اما آنچه در این هیاهوی بنرها و همایش های "بصیرت افزای" بیشتر موجب تعجب و حتی شرم است آن است که در میان جریانات اصلاح جو و اعتدالی و هزار جور"شورا" و گروه و دسته و "ستاد " پیران و "جوانان" و "مشورتی" و غیر مشورتی  که همگی مدعی اصلاح طلبی و تغییر و " تدبیر و امید " هستند و خود را حامی دولت تدبیر و یاری گر امید می دانند سکوتی مرگبار حاکم شده، سکوتی که بیش از آنکه از سر شرم باشد از سر محافظه کاری و فراموشکاری است.


در میان "شوراهای عالی اصلاح طلبان" و شوراهای غیر عالی شان و در مجامع "هماهنگی" و ناهماهنگی اصلاح طلبان به جز چند اعتراض تلگرامی و محدود در فصاهای امن مجازی و گروه های کم تعداد ،"هیچ" و دقیقا "هیچ" اعتراضی به این بنرهای توهین آمیز و تفرقه افکن مشاهده نمیشود،عجیب تر آنکه در میان سایتهای مدعی اصلاح طلبی و "اعتدال" و با "خط " و ربط و یا بی خط و ربط که در همه حال و درباره همه چیز " نگاه " دقیق دارند و "خبر" دقیق تر کار میکنند و حتی در برخی موارد درباره فواید پیاز و"سیب زمینی" هم مطالب تحلیلی ارائه میکنند هم آنچه در جریان است همان "هیچ" مطلق است.


سایتهایی که این روزها سرخوش از انتصابات استان هستند که برخی"امیدوار کننده" و برخی" بازگشت به عقب" محسوب میشوند.اما شاید دردناک تر آن است که این سکوت علاوه بر نهادها و گروه های خارج از هسته مدیریت استان به نهادها و شوراهای متولی امر دراستان هم سرایت کرده و صدایی از اعضای لیست امید شورا و مجلس درباره این بنرهای توهین آمیز برنمی خیزد.شورای شهر مدعی توسعه استان در سکوت کامل است نسبت به رفتارهایی که اصلی ترین مانع توسعه رشت هستند یعنی افتراق و تفرقه افکنی میان گروه ها و جریانهای مختلف سیاسی و غیر سیاسی و از بین بردن اعتماد و همبستگی اجتماعی.


مگرنمایندگان لیست امید شورا خود را مدیون همان "تکرار" معروف (که امروز نقش ممنوع گوینده اش در پری از شش پر ستاره داوود منقش بر بنرهای نهادهای مذهبی مردم نهاد خودنمایی میکند) نمی دانند؟ مگر مسئولین مربوطه مثل مدیران استانی و معاون سیاسی استاندار ، مسئول جلوگیری از تشنج زایی های اینچنینی نیستند؟ آیا همه گروه های مجوز دار قانونی و احزاب رسمی کشور میتوانند چنین بنرهایی را در سطح شهر نصب کنند و چنین همایش هایی را برگزار کنند؟ این نهادهای بی نام و نشان از کجا مجوز برنامه هایی اینچنینی را میگیرند و به راحتی تبلیغشان میکنند؟مگر نه آنکه تشکلهای مردم نهاد مطابق قانون از فعالیت های سیاس منع شده اند؟آیا یک تشکل مذهبی می تواند متولی یک سخنرانی و همایش صد در صد سیاسی باشد؟


اعضای محترم لیست امید شورای شهر و مجلس ،استاندار توسعه گرای گیلان،معاون محترم سیاسی استانداری گیلان ،سرپرست محترم فرمانداری رشت  این سکوت شما به یاد من و همنسلانم خواهد ماند.شاید یک روزی و در یک جایی این سکوت امروزتان را به یادتان آوردیم و از شما سوال کردیم چطور مجوز این همایش را دادید؟چطور مجوز چاپ ونصب این بنرها را در سطح شهر دادید؟چرا در مقابل توهین های آشکار این بنرهای موهن موضع نگرفتید؟چرا بین همه راه ها "سکوت" عارفانه را برگزیدید؟ اگر راهی جز سکوت نداشته و ندارید و"نمیگذارند" و "نمی شود" چه فرقی میان شما و مدیران آن مرد مبدع "بگم بگم" و حامیان زنبیل قرمزی اش هست؟ چرا در پست ها و پشت میزهای خود مانده اید؟چرا میزهایتان را به افرادی شجاع تر و امید آفرین تر نمیسپارید؟ سکوت همیشه راه خوبی نیست.مردم روزی پاسخ این سکوت های مرگبار را با سکوت پای صندوق ها خواهند داد و آن روز میدانید که دیگر راه برگشتی نیست.| سیاست گستر | اخبار استان گیلان

 

ما را در کانال تلگرام پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر دنبال کنید

https://t.me/siasatgostar

صفحه ی رسمی سیاست گستر در اینستاگرام

https://www.instagram.com/siasatgostarofficial

 

 

 

خبرآزاد

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0 / 500 محدودیت حروف
متن شما باید بین 10 تا 500 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد